Nepoštěstí se každé škole, aby byla poctěna návštěvou VIP hosta. NAVÍC návštěvou někoho, kdo je s Libochovicemi a naším nejbližším okolím úzce spjat (trávil tu prázdniny, část dětství). Je to někdo, komu se podařilo originálním způsobem rozvířit vody uměleckého světa. Na besedu uspořádanou pro 7. ročníky k nám zavítal pan Václav Kopta.
Žáci během poutavého, humorem a upřímností nasáklého vypravování plného vzpomínek na MÍSTNÍ lokalitu, zdejší obyvatele a některé události z okolí Libochovic zjistili, jak je široké spektrum jeho působení. Asi byl mezi námi málokdo, kdo ho alespoň odněkud neznal (či o něm ještě neslyšel).
Nebyl by to Václav Kopta, aniž by se řeč nestočila ke vzpomínkám na dnes již kultovní film Sněženky a machři. Zmíněny byly i další, novější počiny - Co ste hasiči, Hvězdy nad hlavou, Gympl s (r)učením omezeným a další. Jeho moderátorská dráha se také stala jedním z témat, a tak jsme mohli alespoň na okamžik imaginárně „nahlédnout“ do zákulisí natáčení soutěžního televizního pořadu amatérských cukrářů Peče celá země, kterou moderuje od roku 2022 spolu s Terezou Bebarovou. Pobavil nás příhodami z 9. řady show Tvoje tvář má známý hlas, kterou v roce 2022 vyhrál. Úsměvné bylo také vyprávění o plánovaném, leč nakonec nezrealizovaném působení ve StarDance, kdy se při jedné ze zkoušek zranil, což mu účast v této taneční soutěži znemožnilo.
Mnohé překvapilo, že je autorem textů písní pro známé zpěváky, sám pak dokázal, že i on bezesporu mezi muzikanty patří, kdy nám jako bonus na závěr milého posezení zahrál na klavír a zazpíval. Došlo i k autogramiádě jeho vlastní knižní tvorby (Prodloužená jízda, Zlaté časy).
Způsob, jakým s dětmi komunikoval, byl přátelský, nenucený, obsahem poutavý – rozhodně zaujal a dokázal si získat sympatie přítomných. Žádné „hvězdné manýry“, žádná arogance. Je to charismatický muž, který bere život s nadhledem. Navíc, s jistou dávkou nostalgie vzpomínal právě na naše Libochovicko a na to, co tu prožil před léty. Ochotně se vyfotil se zájemci, přičemž zjistil, že má v publiku nejen potomky svých dávných kamarádů a známých, ale dokonce i jednu rodinnou příslušnici. Tím bylo definitivně potvrzeno, že „k nám místním“ Václav Kopta stále patří a je součástí zdejší dědiny.
Myslím, že bylo pro děti velice působivé už jen to, že pozvání mezi ně neodmítl. Ukázal jim, že kdo se snaží a nevdává to, může v životě mnohé dokázat. To jsme ocenili i my, dospělí. Jako poděkování si kromě bouřlivého potlesku odnesl na památku také dvě pozornosti, které mu očividně udělaly radost.
Závěrem už jen jediné - DĚKUJEME za velice příjemně strávený čas!
Za 7. ročníky a třídní učitelky Mgr. Lucie Plášilová